Mądrze.

Możemy pogadać o czymś ciekawym, ważniejszym niż nasze pięć groszy.
Jest coś ważnego do załatwienia po tej stronie Odry i nie chodzi nam o okolice Jakucka*. Trzeba zaczynać tu, tu i teraz, za pierwszym nadgranicznym znakiem, że to już Polska.

Możemy też zająć się, jak „większe pół internetów” od wczoraj (iTomek gasi tu tylko światło), sprawami błahymi. Na tyle błahymi, że za kilka lat, gdy będziesz to czytać, nikt nie będzie wiedział o co chodziło, chyba, że mu zdjęcie Segritty** cokolwiek przypomni:

Segritta: Jestem Waszą EX

 

Wybierzmy mądrze… Wróć! Ty wybierz mądrze, my już wybraliśmy!
Wybór to tym bardziej uzasadniony, bo i okazja szczególna:
rocznica trzynastego grudnia roku pamiętnego.

O czym chcemy pogadać? O tym, czy oni się mylą, czy zgadzasz się z nimi?
Z autorem przytoczonego poniżej artykułu, czy z przywołanym w nim Czesławem Miłoszem, a nawet z naszym mareksym, który — jak zwykle, w formie prześmiewczej ironii — posyła w świat ważkie treści:

mareksy z Creamteam Branding & Advertising Design Studio o Teleranku

Też masz wrażenie, że lata mijają i nic się nie zmienia?
Tu, u nas w naszej Polsce, gdzie mieszkamy pomiędzy kurami gonionymi przez bosą babę koło awangardowego teatru:

 Anarchizm poza wszelką formą, ambicje cywilizacyjne zaspokajane tandetnymi podróbami, kraj jednego wielkiego second-handu w architekturze, ubraniach, samochodach. I zachowaniach: piosenkarka, która nauczyła pokolenie młodych Polek mody i stylu bycia dotąd zarezerwowanych dla dziwek pośledniej kategorii, młodzieńcy, dla których sześciopak „Żubra” w sobotę jest kresem aspiracji do dobrego życia.

 

Nigdy nie wiesz,
kiedy zdarzy się przeczytać dobry tekst o designie i tworzeniu
.
Jeśli chcesz być kreatywnym, musisz być na każdą taką okazję przygotowany, na zaskoczenia, przypadkowe zrządzenia losu, konotacje pozornie niezwiązanych ze sobą poglądów i wypowiedzi… i łuskać… musisz łuskać sens z cudzych słów, nawet tych wypowiedzianych na zupełnie inny temat niż design i tworzenie.
Żadnych TL;DR! Musisz przyjmować te zaskoczenia i chłonąć to coś, co da ci do myślenia, a może tak sponiewiera, że rzucisz w kąt wszystko, by pomyśleć.
Pomyśleć o czymś większym niż ty sam:

Rzecz jest w nędzy, biedzie, dziedziczonej przez stulecia, z której dopiero od 20 lat z oporami i kłopotami Polska się wydobywa. Rzecz w zmianie aspiracji, rozbudzeniu apetytu i ambicji na lepsze, ładniejsze, wyższej wartości niż to, co miało się „z urodzenia”.

[…]

Estetyka jest tu końcem procesu, jego objawem, a nie przyczyną. Tylko zamożni, pewni swojego miejsca w świecie ludzie mogą poświęcić się upiększaniu własnego życia. Ale ono nie może być dla nich upokorzeniem, ersatzem ofiarowanym z braku możliwości dostarczenia oryginału. Pozór udziału w cywilizacji jest chyba bardziej zabójczy niż jej brak.

Bartłomiej Sienkiewicz, artykuł Ambaras z polskością, Tygodnik powszechny, materiał on-line

 

Co ma do tego Segritta?
Może nic, a może bardzo wiele. Zależy, czy wybierzesz kontekst rzetelności w blogosferze, czy wybierzesz rozpatrywanie niesłowności firm w Polsce jako pochodnej sytuacji opisywanej w przytaczanym artykule.
Aż prosi się przywołać: Gulczas, a jak myślisz?!…

_________________________________________________________________
* akurat czytamy reportaże Hugo Badera, w których obraz Jakucji, Kołymy, Rosji nie pociesza, więc rzuciliśmy nazwę, ale wiadomo, o co chodzi: o strony dalekie, nie tu, nie teraz…
**Segritta zainspirowała nas w roku 2007 do napisania tekstu o znakach przestankowych, edycji… Zobacz artykuł Święto przecinka na starym blogu Creamteam Branding & Advertising Design Studio.