Sto procent i rośnie!

Tytuł dzisiejszego artykułu jest lekko prześmiewczy,
bo, ostatecznie, ile procent cukru jest w cukrze?! Podziemne promieniowanie podziemnym promieniowaniem, my tu sobie żarty stroimy, a sprawa jest poważna.
Jest gorąco. To wiesz, ale czy wiesz również, jak blisko jesteś ugotowania podzespołów twojego ukochanego urządzenia z Androidem?

A jesteś bardzo blisko! Blisko, coraz bliżej, można by rzec. Tylko nie wiesz o tym, bo standardowo nie ma w systemie Android żadnej poręcznej informacji o użyciu procesora i pamięci.
Ikona na Pasku Zadań czy widget na Pulpicie to już domena producenta danego urządzenia, więc nie zawsze występują. Część urządzeń ma takie informacje w Managerze, ale czy wiesz, jak uruchomić Managera Zadań? Nawet jeśli ty wiesz, to masy pracujące raczej nie wiedzą. Pamiętaj też, część telefonów takiego Managera ma w postaci tak szczątkowej, że bez instalacji dodatkowej appki się nie obejdzie. Kto umie zainstalować appkę, ręka w górę?!

Jeśli jednak zainstalujesz sobie taki program (keyword w Google Play: OS Monitor), wtedy możesz z przerażeniem stwierdzić, że twój Android ma ciągłe obciążenie rzędu 80-100% (a powinien mieć 0-20%). Urządzenie grzeje się tak, że nie można go dotknąć, a następujące aplikacje:

 • Facebooka,
 • natywna przeglądarka www
  (najczęściej dostępna pod wymyślną nazwą Internet, a jakże),
 • lub doinstalowany Google Chrome

chodzą wolno, nie odpowiadają lub wciąż są zamykane przez System.
Pytanie, które samo się narzuca, gdy już ochłoniesz z wrażenia, to dlaczego tak się sprawy mają?!

Znasz te objawy? Ale nie wiesz co ma to wspólnego z Facebookiem i Google?!
My też nie wiedzieliśmy, początkowo zaczęliśmy nawet zrzucać winę na podłą jakość wykonania tych appek, podobnie jak wielu innych użytkowników aplikacji FBprzeglądarki Chrome. Ich opinie możecie poczytać w Google Play pod daną aplikacją.

Tyle, że my jesteśmy nie tylko dobrymi obserwatorami (taki zawód, cóż robić), ale jeszcze dziedzicznie obciążeni ciekawością. Oto dlaczego nie poprzestaliśmy, jak inni, na kąśliwych uwagach pod adresem producentów.
Drążyliśmy temat dalej, aż wreszcie zaobserwowaliśmy pewną prawidłowość.
Otóż, omawiane dziś aplikacje zaczynały sprawiać problemy w momencie uzyskania połączenia z internetem. Dopóki nie było internetu, dopóty wszystko działało świetnie… i tu już przywitaliśmy się z gąską.
Dalej już było prosto. Drogą dedukcji stwierdziliśmy, że to musi mieć coś wspólnego z procesami… synchronizacji ustawień ze zdalnymi serwerami producentów.
Nasze przypuszczenie najpierw sprawdziliśmy na wolno płynącym wykresie słupkowym aplikacji monitorującej bardzo znanego producenta oprogramowania, a potem potwierdziliśmy w darmowej aplikacji do monitorowania zasobów systemu Android, która pokazuje dane w postaci listy wątków i wykresu obciążenia CPU. Aplikacje te to:

Okazuje się, że wystarczy mały zgrzyt, zacięcie się synchronizacji lub niemożność połączenia się z serwerem Google, i procesy Internet czy Chrome obciążą procesor twego urządzenia na 100% i… nie, nie zwolnią CPU (chociaż powinny), gdyż będą próbować do upadłego zsynchronizować się:

Screenshot by Creamteam Branding & Advertising: Android Synchro On

Co dziwne, wtedy można wyłączyć połączenie i to pomaga, bo tym razem aplikacje natychmiast kończą swoje działanie:

Screenshot by Creamteam Branding & Advertising: Android Synchro Off

Kto bywa na androidowych forach, z pewnością słyszał o procedurze permanentnego wyłączenia aplikacji, dostępnej z poziomu Ustawień dla większości procesów i aplikacji systemu Android.
Nieszczęścia chodzą parami, więc musisz wiedzieć, że aplikacje Internet oraz Chrome nie podlegają tej procedurze. Można więc je w tym trybie tylko na chwilę zatrzymać (wybierz właściwą aplikację w Ustawienia\Aplikacje\Wszystkie\), po czym startują ponownie i zabawa z CPU zaczyna się od nowa.
Podobnie nieskuteczne jest czyszczenie cache aplikacji i jej ustawień ( w tym samym miejscu), tak szeroko polecane na forach, bo to nie tam tkwi problem, jak już wskazaliśmy wyżej.

Dobrze, ale internet jest ci potrzebny, co robić?!
To proste, zamiast mocować się bezskutecznie z ciągłym zatrzymywaniem ww. aplikacji w podany przed chwilą sposób, po prostu wyłącz synchronizację.
Wybierz Ustawienia\Konta i Synchronizacje\, tam wybierz konto i w nim odznacz Synchronizację Internet oraz Chrome. Procedurę powtórz dla każdego konta, które masz zarejestrowane w systemie Android (to łatwe, to są te konta, które masz na liście w urządzeniu):

Screenshot by Creamteam Branding & Advertising: Android Synchro Settings

Takie rozwiązanie to też proteza, ale przynajmniej uspokaja szalejący ogień na rdzeniach CPU. I to natychmiast, a ty możesz używać przeglądarki bez obawy anihilacji CPU!

Kiedy znów wrócą chłodniejsze dni, spróbujesz naprawić zacinającą się synchronizację aplikacji Internet i Chrome:

Screenshot by Creamteam Branding & Advertising: Android Synchro Chrome Reset Settings
W tym celu zalogujesz się w nich na konto, które chcesz naprawić i wykonasz następujące kroki:

 • wybierzesz Ustawienia w aplikacji,
 • w grupie ustawień Podstawowych klikniesz nazwę swojego konta
  (łatwo poznasz, to login konta na GMailu),
 • w grupie Usług klikniesz Synchronizacja,
 • teraz u dołu listy zobaczysz polecenie Resetuj Synchronizację, które po kliknięciu przeniesie Cię na Google Dashboard tego konta, gdzie wśród licznych usług musisz odnaleźć tę resetowaną, kliknąć jej nazwę i wykonać polecenie resetowania synchronizacji.

Dlaczego zalecamy zrobienie resetu w chłodniejszy dzień niż obecny?
Google raz twierdzi, że synchronizacja w Androidzie działa w czasie rzeczywistym (to wtedy, kiedy zachęca cię do zalogowania się w Google Chrome), innym razem twierdzi (w Dashboardzie Google), że resetowanie może potrwać wiele godzin.
Cóż, na dwoje babka wróżyła, czas odwołać się do praktyki. Ostatnia nasza synchronizacja Chrome trwa od wczoraj i wciąż jedno z kilku urządzeń nie synchronizuje się do końca z resztą grupy (ma już listę zakładek, ale nie ma wszystkich zakładek w Chrome wspólnych dla grupy), a synchronizacja Internetu nie udawała się do wczoraj. Od czerwca! I znów nie działa…
Gołym okiem widać, że mechanizm nie jest doskonały, dopóki więc trwa synchronizacja, cały czas istnieje zagrożenie, że się zatnie, a wtedy procesor twojego urządzenia będzie pracować pełną parą i to niemal dosłownie…

Zaraz, zaraz!
Nie nurtuje cię, dlaczego obok aplikacji Chrome, problem mają także aplikacje Facebooka?! Właśnie, dlaczego one też mają problem?…
Czy chcesz poznać odpowiedź?

 

 

  

_
Creamteam, Studio Brandingu i Reklamy
to opowieść o reklamie, identyfikacji i designie, prosto z Krakowa, serca Polski.
Creamteam to opowieść o łączeniu pasji tworzenia w brandingu z miłością do profesjonalizmu w reklamie.
Creamteam to najlepsze połączenie obydwu!

_
Creamteam Branding & Advertising Design Studio
We are Creamteam Studio. Story about Branding & Advertising from Cracow, royal old town in Poland, the heart of modern Europe. Creamteam is the story about connection between love, passion & professionalism.
The Sweetest Connection.

Kategorie: 00. Po polsku. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Pingback/ Trackback