Windows 8.1, bardziej w las!

Im bardziej w las, tym ciemniej! To dlatego byliśmy zmuszeni do poprawienia poprzedniego artykułu na temat instalacji Windows 8.1, dostrzeżonych w jej trakcie błędów oraz pomysłów na ich naprawienie.

Windows 8.1, screen z instalacji

Poprawiliśmy artykuł, bo okazało się, że co o było dobre, przestało takim być po kilku dniach używania systemu. Jeśli szukasz porady w związku z problemami z instalacją Windows 8.1 lub nieprawidłowym zachowaniem oprogramowania firmy Toshiba po tej instalacji, bo tę właśnie część, traktującą o programach firmy, byliśmy zmuszeni poprawić, zapoznaj się z nową wersją poprzedniego artykułu.

Tymczasem, najnowszym  „hitem” na forach traktujących o Win 8.1 jest błąd wszystkich natywnych aplikacji tego systemu.
Możemy potwierdzić, że z nieznanych przyczyn aplikacje systemu Windows 8.1, te oparte na Bing (Wiadomości, Pogoda, Finanse itd.), mogą się nagle wyłączyć (aplikacja startuje i natychmiast znika z ekranu, a chociaż wciąż obecna jest na liście uruchomionych programów, jej wywołanie z tej listy (lewy górny róg ekranu) skutkuje tym samym, czyli powrotem do Pulpitu lub Metro).
Awaria ta bardzo źle świadczy o systemie i firmie, ostatecznie, wszystkie dotknięte przypadłością moduły są integralną częścią systemu Windows 8.1, na dodatek oparte są na mocno lansowanym obecnie produkcie firmy Microsoft (Bing).
Chociaż MS odsyła, w podanym na portalu firmy rozwiązaniu, do instalacji najnowszego sterownika graficznego, solucja ta nie skutkuje. Podobnie nieskuteczne jest restartowanie cache Win Store, a potem ponowne instalowanie za pomocą Sklepu uszkodzonych aplikacji.

 

Wydaje nam się, że problem leży w zarządzaniu uprawnieniami sieciowymi konta użytkownika systemu. Aplikacje Metro są bardzo mocno zintegrowane z systemem zabezpieczeń Windows, a my naprawialiśmy w międzyczasie inny, już bardzo poważny, błąd Windows 8.1 (niehasłowany dostęp z Lock Screen do komputera za hasłem przy ustawionym haśle Lock Screen!), który wymagał edycji uprawnień użytkownika, może coś przestawiliśmy.

Przestawić coś niechcący jest łatwo, bo zamieszanie z ustawieniami systemu w Windows 8.1 jest ogromne, ot przykład pierwszy z brzegu: tak reklamowany Pokaz Slajdów na Ekranie Blokady nie zadziała (szkoda, bo jest bardzo ciekawie zrobiony), jeśli masz wyłączoną usługę Indeksowania Windows (folder ze zdjęciami do pokazu musi być wcześniej zindeksowany) i nie dokonasz pewnych ustawień w applecie Wygaszacza Ekranu (to właśnie w applecie Wygaszacza ustawiasz czas, po którym ma się włączyć… Ekran Blokady z Pokazem Slajdów zamiast wygaszacza, nawet jeśli nie używasz i nie zamierzasz używać w przyszłości jakiegokolwiek wygaszacza).
Teraz uważaj, Pokaz Slajdów ma swoje ustawienia na ekranie Personalizacji!
Kompletnie idiotyczne jest więc pozostawienie jednego ustawienia w opcjach wygaszaczy ekranu. Na dodatek, przestawienie czasu do uruchomienia Pokazu w applecie Wygaszacza powoduje za każdym razem automatyczne wyłączenie aktywnego uprzednio Pokazu Slajdów… i to na ekranie Personalizacji (bez jakiegokolwiek komunikatu, a przecież ustawienia Personalizacji są głęboko ukryte w systemie).
Trzeba więc po każdej zmianie czasu bezczynności aktywować ręcznie Pokaz, przełączając się z appletu Wygaszacza do ekranu Personalizacji! Niezły przeplataniec:

Ustawienia Pokazu Slajdów Windows 8.1

Wracając jeszcze na chwilę do tematu zabezpieczeń systemu, większość proponowanych rozwiązań problemów z Win 8.1 w ten czy inny sposób sprowadza się do sprawdzenia lub poprawienia zabezpieczeń systemu (znów ta sieć w tle problemów z Win 8.1, wskazywaliśmy ten dziwny związek w poprzednim artykule).
W naszym wypadku pomogło dopiero użycie image backupu, więc na dzień dzisiejszy nie znamy lepszego rozwiązania, tak jak rzesza innych użytkowników Win 8.1, którym po prostu w jednej minucie przestały działać aplikacje.
Nie mamy więc rozwiązania, może ty je znajdziesz? Powodzenia!

 

_

Czytaj dalej na blogu Creamteam Branding & Advertising Design Studio: